Roof Mounted Air Conditioner For Motorhome
Product IFeatures
1.Upper unit matched with the air distribution box or duct.
2.Simplified assembly thanks to fewer parts.
3.Remote control operation and Wifi connectivity APP control.
4.Dual-fan structure for a better noise level,extremely quiet operation.
5.Eco-Friendly refrigerant R410A.
6.Wide operating temperature range of -5˚C to + 43˚C.
7.Fitment to both 362 and 400 mm roof opening sizes possible.
8.Reverse cycle climate control.

Product Parameters
| Product Name | Roof Mounted Air Conditioner For Motorhome |
| Cooling capacity | 3300W |
| Heating Capacity | 3400W |
| Power comsuption (cooling /heating ) | 1340W/1110W |
| Current (cooling/heating) | 6.3A/5.3A |
| Compressor locked-rotor current | 28A |
| Coolant | R410a |
| Dimension | 1054*736*253mm |
| Inside dimension | 540*490*65mm |
| Roof cutting hole dimension | 362*362mm |
| Total weight | 45kg |
Product Details
*Two color options, can be white and black color as standard
* Three control method. our roof mount rv ac unit can be APP control ,button control and remote control. we provide remote control inside package
* Plastic cover made by injection mould, thin and compact with thickness only 253mm,fashion and beautiful
*Inside airlet has fashion design and comfortable air output with colorful LED back display.

Product Dimension
This model has slim design with low height, fashion design. can be suitable for most rv roof.

Certificates
We passed ISO9000,ISTF16949,CE ,UL, RoHs certificate which enable us to continue good and stable quality control. We strictly follow the requirements of 16949 during design and producing phase.

Factory Show
Nanjing FUTRUN Vehicles Technology Co., Ltd. specializes in products related with environment in vehicle as well as the completed solution of air conditioner and heating system for all kinds of vehicles. Our main products include air conditioner for bus and coach, air conditioner for trucks,air conditioner for caravan, portable air conditioner, air conditioner for off-high, refrigeration units , etc.
We enjoy long-term customer relationships based on a spirit of trust, and will continuously further develop these contacts with existing and new customers. All that we do is to fulfill our slogan: comfortable environment for better life.
Our factory has around 10000 sqm. We have our own R&D team which enable us to meet customization requirements. professional sales and after-sales team to best server our clients.

Hot Tags: roof mounted air conditioner for motorhome, China, manufacturers, factory, customized, wholesale, cheap, low price, for sale, in stock, made in China, 9200 Btu Rv Roof Air Conditioner, Rv Roof Air Conditioner, Quiet Rv Roof Air Conditioner, Rv Roof Air Conditioner Heater Combo
Previous
Rv Roof Ac And HeaterYou Might Also Like
Send Inquiry















