12v Truck Cab Air Conditioner
Product Introduction
On the highway, there are many trucks with external units that look like household air conditioners running on the road. Don't these vehicles even have air conditioners?
Many people feel confused when they see this thing for the first time. In fact, every truck is equipped with air conditioning from the factory, but sometimes truck drivers don't have the heart to use it.
Because the truck is on the road almost 365 days a year except for maintenance, drivers also regards the truck as his home, eating and sleeping on the vehicles. But in summer, the cabin becomes a steamer, whether it is day or night. It is very hot inside, and you can imagine how painful it is to sleep in this environment.
The problem of too hot inside the cab is easy to solve. Just idle the engine and turn on the original truck air conditioner. However, it will consume 2-3 liters of diesel per hour in idling state.
To solve this situation, the parking air conditioner came into being. Our 12v truck cab air conditioner does not need to consume fuel. It uses the truck's own battery as power energy. It can be used not only during driving, but also can operate for about 8 hours when resting at night, giving many truck drivers a comfortable rest environment.

Product Feature and Advantages


Product Parameters
| Product Name | 12v Truck Cab Air Conditioner |
| Brand | JUKOOL |
| Model No. | FT-TAC-PV01/02 |
| Voltage | DC12V/24V |
| Power | 750W/850W |
| Current | 70A/40A |
| Refrigerant | R134a/600g |
| Cooling Capacity | 6000-9000BTU |
| Weight | 30kgs |
| Cooling Space | 6-8sqm max |
Product Dimension and Details
This 12v truck cab air conditioner has smart dimension,not occupy too much truck cab inside and outside space.




Applications
This 12v truck cab air conditioner can be used for anywhere with small space and can provide DC power, this ac can be used. and provide cool air.

Clients Reviews
Profound experience allows us to better understand the needs of customers, and has been well received by the market.

Company Profile

ISO9000,IATF16949 and CE certificate.

Packing and Shipping
Our 12v truck cab air conditioner is packed with carbon box with mould foam inside to protect the ac unit.
FAQ


Hot Tags: 12v truck cab air conditioner, China, manufacturers, factory, customized, wholesale, cheap, low price, for sale, in stock, made in China, Semi Truck Air Conditioner, Parking Truck Air Conditioner, Truck Air Conditioner, Sleep Air Truck Air Conditioning, 24 Volt Air Conditioner for Trucks, 24v Truck Air Conditioner
You Might Also Like
Send Inquiry
















