Air Conditioner For Truck Camper Shell
Product Instruction
The air conditioner for truck camper shell is a kind of interior air conditioner. Refers to the equipment that use car battery DC power (12V/24V/36V) to keep the air conditioner running continuously when parking, waiting and resting, and to adjust and control the temperature, humidity, flow rate and other parameters of the ambient air in the cabin, fully meets the comfort and cooling needs of truck drivers when parking, waiting and resting.

Main Parameters (Specification)
| Product Name | Air Conditioner For Truck Camper Shell |
| Brand | JUKOOL |
| Model No. | FT-TAC-PI01 |
| Cooling Capacity | 6000-9000btu |
| Heating | PTC (optional) |
| Power | 750W |
| Voltage | 12V |
| Current | 70A |
| Roof Cutting Hole | No smaller than 600*300mm |
Main Advantages
* High efficiency compressor , operating stable and strong cooling.
* Digital display together with remote control, can change and set the temperature freely.

Product Dimension And Packing Details
* The full sets package of air conditioner for truck camper shell including ac unit, waterproof seal rubber,remote control, fixing bracket, wiring and pipes and accessories.

Applications

Other JUKOOL Brand Air Conditioner
Company Profile
Packing & Delivery
Hot Tags: air conditioner for truck camper shell, China, manufacturers, factory, customized, wholesale, cheap, low price, for sale, in stock, made in China, Sleep Air Truck Air Conditioning, Truck Air Conditioner, 12v Air Conditioner for Truck, 24v Truck Air Conditioner, Semi Truck Air Conditioner, 12 Volt Air Conditioner for Trucks
You Might Also Like
Send Inquiry





















