Box Truck Air Conditioner
Product Introduction
Box truck air conditioner is standalone air conditioner from original truck air conditioner. It is battery powered, connect directly to truck battery, and works with the battery electricity.
You may wondering how long the ac unit can work and whether the battery with run out electricity and can't restart the engine?
Firstly, how long the ac can work depends on the battery capacity, for example, for a 24V system, battery is 180Ah, our ac can last around 9 hours.
Secondly, our box truck air conditioner has low voltage protection, it will stop working automatically when the battery voltage is low.
With this electric truck air conditioner, drivers can enjoy cool air when the truck running and parking, whenever the battery has power, air conditioner works.

Product Feature and Advantages
Dual mounting method, this split type box truck air conditioner can be roof and back mounted to meet different customers requirements and different trucks situation.


Product Parameters
| Product Name | Box Truck Air Conditioner |
| Brand | JUKOOL |
| Model No. | FT-TAC-PV01/02 |
| Voltage | DC12V/24V |
| Power | 750W/850W |
| Current | 70A/40A |
| Refrigerant | R134a/600g |
| Cooling Capacity | 6000-9000BTU |
| Weight | 30kgs |
| Cooling Space | 6-8sqm max |
Product Dimension and Details


The control panel use digital and LCD display as options, can show the temperature , cooling mode, air flow speed and so on. It has easy control , clear and easy to identify advantages.

Applications

Company Profile

Client Feedback

Packing and Shipping
FAQ


Hot Tags: box truck air conditioner, China, manufacturers, factory, customized, wholesale, cheap, low price, for sale, in stock, made in China, Parking Truck Air Conditioner, Truck Air Conditioner, 12v Air Conditioner for Truck, Semi Truck Air Conditioner, 24v Truck Air Conditioner, 24 Volt Air Conditioner for Trucks
You Might Also Like
Send Inquiry
















