Classic Truck Air Conditioning
Product Instruction
Due to the limitation of the battery power of the original car and the poor heating test in winter, the parking air conditioner is mainly a single-cooling air conditioner. Generally, it includes a refrigerant medium conveying system, cold source equipment, terminal devices, etc., as well as other auxiliary systems. Mainly include: condenser, evaporator, electronic control system, compressor, fan and piping system. The terminal device utilizes the delivered cooling energy to specifically deal with the air state in the cabin, so as to provide a comfortable rest environment for the truck driver.

Main Parameters (Specification)
| Product Name | Classic Truck Air Conditioning |
| Brand | JUKOOL |
| Model No. | FT-TAC-PI01 |
| Cooling Capacity | 6000-9000btu |
| Heating | PTC (optional) |
| Power | 750W |
| Voltage | 12V |
| Current | 70A |
| Roof Cutting Hole | no smaller than 600*300mm |
Main Advantages
Product Dimension And Packing Details
The full sets package of classic truck air conditioning including ac unit, waterproof seal rubber,remote control, fixing bracket, wiring and pipes and accessories.
Applications
This classic truck air conditioning can be used in any vehicle and even small house wherever can product DC power. It can be used for heavy truck ,van, caravan, agriculture and construction machinery, off-road vehicle, yacht and boat, foofd truck and so on.
Clients Revews
Company Profile
Packing and Delivery
Hot Tags: classic truck air conditioning, China, manufacturers, factory, customized, wholesale, cheap, low price, for sale, in stock, made in China, 12v Air Conditioner for Truck, Sleep Air Truck Air Conditioning, 12 Volt Air Conditioner for Trucks, Parking Truck Air Conditioner, Semi Truck Air Conditioner, 24 Volt Air Conditioner for Trucks
You Might Also Like
Send Inquiry























